Historia Lingwistyki Stosowanej sięga w pewnym sensie daleko wstecz. Jej poprzednikiem był bowiem wydawany do tej pory na naszym Wydziale Przegląd Glottodydaktyczny, czasopismo naukowe powołane do życia w 1978 roku z inicjatywy profesora Franciszka Gruczy, który też prowadził czasopismo jako redaktor naczelny do roku 2006. W latach 2006-2009 redakcję naukową Przeglądu powierzono mi i moim współpracownikom. Łącznie ukazało się 26 numerów Przeglądu Glottodydaktycznego – 20 zeszytów pod redakcją prof. F. Gruczy, kolejnych 6 pod moją redakcją naukową. Spisy treści (oraz angielskojęzyczne streszczenia artykułów), zaświadczające ponad 30-letnią historię Przeglądu Glottodydaktycznego, ale przede wszystkim dokumentujące dokonania polskiej glottodydaktyki, zamieszczone zostały w zakładce PG.

Od roku 1978, tj. roku powstawania Przeglądu Glottodydaktycznego, zakres badań glottodydaktycznych znacznie się poszerzył. Szczególnie intensywne poszerzenie perspektywy badawczej dokonało się w ostatnich latach. W efekcie tego rozwijają się także nowe kierunki badań glottodydaktycznych, m.in.: glottodydaktyczna lingwistyka korpusowa, glottodydaktyczna lingwistyka komputerowa, glottodydaktyka specjalistyczna, glottodydaktyka okulograficzna. Równolegle do glottodydaktyki, od wielu już dziesięcioleci rozwija się drugi i trzeci tradycyjny człon lingwistyki stosowanej – translatoryka i translodydaktyka. Niestety jej zagadnieniom, jak się zdaje, przez wiele lat nie dedykowano na gruncie nauki polskiej, regularnego czasopisma naukowego.

Potrzebę powołania do życia czasopisma poświęconego szeroko ujętym zagadnieniom lingwistyki stosowanej zauważyłem już jakiś czas temu. Dostrzegli ją także moi Koledzy i Koleżanki z rożnych polskich uczelni. Przygotowania zmierzające do ukonstytuowania nowego czasopisma rozpocząłem na przełomie lat 2008/2009. Pierwszy numer Lingwistyki Stosowanej ukazał się w połowie roku 2009. Ma on z dwóch powodów charakter symboliczny. Po pierwsze, ponieważ dokumentuje powstanie pierwszego w Polsce czasopisma naukowego poświęconego lingwistyce stosowanej. Po drugie, ponieważ dokumentuje reaktywację Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej, jaka miała miejsce podczas konferencji naukowej „Lingwistyka stosowana jako nauka", zorganizowanej z mojej inicjatywy 17.04.2009 na Uniwersytecie Warszawskim.

Redakcja Lingwistyki Stosowanej pragnie w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania Panu Profesorowi Franciszkowi Gruczy za wyrażenie zgody na „oddanie" na rzecz Lingwistyki Stosowanej tematyki realizowanej do tej pory przez Przegląd Glottodydaktyczny oraz za duchowe wsparcie przy realizacji nowego projektu. Podziękowania składamy także wszystkim członkom Rady Naukowej Lingwistyki Stosowanej za chęć poświęcania swego cennego czasu na rzecz propagowania lingwistyki stosowanej jako nauki. Szczególnie serdecznie dziękujemy Pani Profesor Barbarze Z. Kielar za podjęcie się trudu przewodniczenia Radzie Naukowej w kadencji 2008-2012, natomiast Pani Profesor Ewie Wolnicz-Pawłowskiej za przejęcie przewodnictwa w Radzie w kadencji 2012-2016. Wszystkim autorom rozpraw, bibliografii, sprawozdań i recenzji gorąco dziękujemy za przyczynienie się do urzeczywistnienia tego projektu.
 

prof. dr hab. Sambor Grucza
Redaktor naukowy Lingwistyki Stosowanej